Square Square Square Square Square Square Square Square
Square Square Square Square Square Square
Square Square Square Square Square Square
Square Square Square Square Square Square Square
Square Square Square Square Square
Square Square Square Square
Square Square Square Square Square

Dobrodošli!
Hrvatska će u razdoblju od 1. siječnja do 30. lipnja 2020. predsjedati Vijećem Europske unije.

Dobrodošli!
Hrvatska će u razdoblju od 1. siječnja do 30. lipnja 2020. predsjedati Vijećem Europske unije.
Logo officiel de la présidence croate

Vijeće je institucija Europske unije koja zajedno s Europskim parlamentom izvršava zakonodavne i proračunske ovlasti te obavlja funkcije utvrđivanja politika i koordinacije. Sastoji se od po jednog predstavnika svake države članice na ministarskoj razini. Nema stalno članstvo, a djeluje u deset sastava, ovisno o temi o kojoj se raspravlja. Država koja predsjeda Vijećem predstavlja Vijeće u odnosima s drugim institucijama Europske unije.

Predsjedanje Vijećem izmjenjuje se među državama članicama svakih šest mjeseci u okviru unaprijed određenog rasporeda, u skupinama od po tri države predsjedateljice koje međusobno usko surađuju u pripremi i provedbi pojedinačnih predsjedanja Vijećem. Trio predsjedanja određuje dugoročne ciljeve i priprema zajednički program, utvrđujući teme i glavna pitanja koje će Vijeće rješavati u razdoblju od 18 mjeseci.

Hrvatska Vijećem predsjeda kao posljednja članica Trija, koji čine Rumunjska, koja je predsjedala u prvoj polovini 2019. i Finska, koja je predsjedala u drugoj polovini 2019. godine. Program Trija Rumunjske, Finske i Hrvatske usvojen je na sastanku Vijeća za opće poslove 11. prosinca 2018. Na temelju tog programa svaka od država Trija priprema svoj šestomjesečni program predsjedanja Vijećem. Program predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem, koji će Vlada usvojiti u prosincu 2019., sadržava sve mjere, aktivnosti i ciljeve koje će Hrvatska zastupati tijekom svog predsjedanja Vijećem.

Predsjedanje Vijećem ima i svoju parlamentarnu dimenziju u nadležnosti nacionalnih parlamenata država članica. Parlamentarna dimenzija odnosi se na suradnju između nacionalnih parlamenata država članica i Europskog parlamenta u okviru međuparlamentarnih foruma uspostavljenih odredbama Ugovora o Europskoj uniji i Ugovora o funkcioniranju Europske unije te pojedinim pravnim aktima kao što su Ugovor o stabilnosti, koordinaciji i upravljanju u Ekonomskoj i monetarnoj uniji te Uredba o Europolu.

Hrvatski sabor, kao nacionalni parlament države članice koja predsjeda Vijećem, nositelj je parlamentarne dimenzije predsjedanja Vijećem u okviru koje će se održati pet međuparlamentarnih konferencija i sastanaka. Na konferencijama i sastancima predstavnici nacionalnih parlamenata i Europskog parlamenta raspravljat će o temama koje su u zajedničkom interesu Europske unije i nacionalnih parlamenata i koje proizlaze iz strateških dokumenata europskih institucija te Programa i prioriteta hrvatskoga predsjedanja Vijećem.

Hrvatski sabor u organizaciji konferencija i sastanaka surađuje s Europskim parlamentom i predsjedajućom Trojkom, koju čine izaslanstva nacionalnih parlamenata država članica prethodnog, tekućeg i narednog predsjedanja Vijećem. U skladu s poslovnicima međuparlamentarnih konferencija i sastanaka, Hrvatski sabor je u radu predsjedajućih Trojki obvezan sudjelovati u razdoblju od 1. srpnja 2019. do 31. prosinca 2020. Za vrijeme hrvatskoga predsjedanja Trojku čine Finska, Hrvatska i Njemačka.

Sve informacije o konferencijama i sastancima dostupne su u rubrici Događanja.

Sve novosti